Moralitka alebo potrebné zápasy?

Autor: Magdaléna Vášáryová | 17.6.2015 o 18:23 | Karma článku: 8,19 | Prečítané:  1233x

Už ju máme za sebou, tú mimoriadnu schôdzu o Gorile. Podpísala som ju, lebo parlament je na to, aby sa verejnosť nielen dozvedela nové informácie (čo sa nedozvedela), ale aj na to, aby sa ukázalo, kto s akými kartami hrá.

Tento účel mimoriadna schôdza určite splnila.

1.) Vláda poodkryla karty. Znovu sme si potvrdili, že aj nevyšetrená Gorila bola jedným z kamienkov do mozaiky, prečo SMER tak urputne bojoval proti legálne zvolenému generálnemu prokurátorovi – p. Čentéšovi a riskujúc v učebniciach histórie nedôstojné miesto, vydal sa Mečiarovou cestou a dosadil si Čižnára. Zvolenie špeciálneho prokurátora – p. Kováčika s nie veľmi imponujúcim životopisom je už len ďalšie pokračovanie tohto strachu smerákov a ich mecenášov pred sochou spravodlivosti so zaviazanými očami. Čo keby sa našli nejakí „blázni“ medzi prokurátormi a vytiahli by prvú tehličku v múre trestnych zodpovedností, ktorý im pomáhal cementovať Štefan Harabin – et tutti quanti. Ale každý múr má časom svoju slabú tehličku a tak si počkáme.

Špeciálny prokurátor Kováčik vystupoval pred parlamentom prvýkrát a bolo na ňom vidieť, že by si prial byť radšej niekde inde. V pléne je pomerne chladno, aby poslanci vydržali sedieť v sakách, ale z pána prokurátora len tieklo a bezmocne si utieral spotené čelo. Žeby svedomie? Nemyslím. Na to sa pri tomto type ľudí nespoliehajme. Svedomie nie, ale podvedomie. To sa nedá ovládať, ani prehlušiť.

2.) Karty tých, čo sa podpísali pod zvolanie schôdze, boli tiež poodhalené. Pre poslanca Lipšica je Gorila už od čias jeho ministrovania kľúčová téma, to všetci vieme. Budoval si na nej svoj imidž a napokon, blížia sa parlamentné voľby. Znakom, že najmä z jeho strany išlo aj o pripomenutie sa, je fakt, že tí, ktorých Gorila nespravodlivo zmietla (ale to je bežný jav takýchto metód likvidovania politických oponentov aj v zahraničí) v rozprave nevystúpili. Hoci si úvodné reči vypočuli. „Nebyvo (zrejme) o čem“! Ostatní vystupujúci, väčšinou tí, ktorí pred 10 rokmi neboli v politike, sa tešili, že môžu niečo povedať: Podobne, ako víťazoslávne povedal poslanec Chren, „do Gorily sa nenamočil len ten, kto v tom čase v politike nebol“ (čítaj – ja nie).

Poznámka na záver – veľa z nás listovalo ešte v roku 2007-8 údajným záznamom z odpočúvaní v byte na Vazovovej, ale kým ho mecenáš hnutia 99% (určite ste už na túto politickú iniciatívu aj zabudli) nezavesil na americký server, nikto z neho necitoval. Kde kto sa potom prihlasoval, že vlastní záznam, z ktorého je urobený tento prepis. Ale, ako bolo možné predpokladať, zatiaľ sa neobjavil a ktovie, v čích rukách skončil. Treba ešte pre tých „nových“ pripomenúť, že prepis sa objavil v časoch, kedy na česko-slovenskej scéne prebiehal boj medzi piatimi významnými finančnými skupinami. Každý skúsený diplomat, keď dostane do rúk podobný materiál (a verte, že som ich videla v zahraničí dosť),  si musí položiť dve základné otázky – kto v materiáli nie je a qui bono (komu bude slúžiť).

Komu teda Gorila poslúžila?

1.) Tomu, kto tam údajne pil kolu.

2.) Moralistom všetkej masti.

Komu neposlúžila?

Slovensku. Lebo:

1.) nedá sa vyšetriť, keďže zvukový záznam neexistuje alebo je v dobrých rukách. Nenašiel ho Mečiar na stole?

2.) Posilnila vo verejnosti vedomie, že všetko sa dohaduje mimo volených štruktúr, verejného obstarávania, vlády, ministrov a že nám vlastne vládne niekto, koho nevolíme. Je jednou z hlavných príčin „blbej“ nálady a keďže sa nevyšetrí, bude ju produkovať aj naďalej. Na našu škodu.

3.) Zmenila politickú scénu, či v zlom alebo v dobrom pre budúcnosť, to sa zatiaľ nedá odhadnúť. Múdrejší budeme po nasledujúcich parlamentných voľbách.
 

Kľúčovou otázkou teda je – čo s tým? Zametať ju pod koberec ako to robí SMER (ktorý pripustil schôdzu, lebo vedel, že nanajvýš mu pomôže trochu prekryť kauzu Váhostav) alebo sa neustále domáhať bez výsledku takzvaného vyšetrovania?

Navrhujem vrátiť sa k múdrosti našich skúsených predkov: Dovtedy sa chodí s džbánom po vodu, pokiaľ sa nerozbije!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kaliňákovi asistuje neznáma právnička, tají, v akej štátnej inštitúcii pracovala

Bývalý minister vnútra za Smer Robert Kaliňák si už vybral poslaneckú asistentku. Jeho šéf Fico zatiaľ nemá nikoho.


Už ste čítali?