„Wanna be minister“

Autor: Magdaléna Vášáryová | 18.3.2010 o 13:03 | (upravené 15.4.2010 o 9:15) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  499x

„Odvolajme ju, však sa potom uvidí". „Hlavná vec, aby nebola a neurobila niektoré nezvratné kroky." „Odvolal som GR Slovenského národného múzea a kto bude jeho nástupcom? No, to uvidíme."  „Kto bude nástupcom generálnej riaditeľky Národnej galérie? Asi jedna, ale o tom neskoršie."

Tak vyzerá v skratke obraz personálnej politiky v najdôležitejších národných inštitúciách na Slovensku. Žiadna vízia, žiaden plán, len hasene požiarov a zaplňovanie dier.

To mi dokazuje, že:

  • 1. minister Maďaric nie je ministrom kultúry, ale len a výlučne ministrom médií. Napriek všetkým lapsusom v Slovenskej televízii udržuje jej GR Nižnanského a ešte uvidíme, ako si a la Kubiš minister predstavuje úlohu STV v predvolebnej kampani. Treba uznať, že vo svojej mediálnej politike je úspešný. Pomerne neskoro ale predsa sa mu podarilo obsadiť Rozhlasovú radu poslušnými postkomunistami a to ešte budeme počuť, čo sa na nás bude rinúť z éteru po výmene GR SRo. V tomto rezorte naozaj nemôžeme ministrovi vyčítať, že by nemal víziu, plán a realizáciu.
  • 2. pre objektívnosť treba dodať, že minister má sťaženú úlohu. Môže mať svoje predstavy o personálnych obsadeniach, ale nemá dostatočné páky, aby ich aj presadil. Iste majú pravdu všetci tí, ktorí upozorňujú na to, že každá z národných inštitúcií je plná rôznych nespokojných jednotlivcov a vplyvných skupiniek a každá znich má trochu inú predstavu o svojom pôsobení v nich. Ale to je normálne a netreba sa nad tým pohoršovať. Iná vec je, či tento vnútorný boj napomáha alebo hatí modernizáciu a rozvoj inštitúcií.

Z toho mi vyplýva jediné:

  • a. buď posilniť úlohu Rád, ktoré volia generálnych riaditeľov našich národných pokladov a nájsť pre ne dostatočne silné nezávislé osobnosti, ktoré sú schopné a ochotné  vzoprieť sa tlaku priemeru
  • b. určiť sedem najdôležitejších národných inštitúcií a dohodnúť sa na tom, že ich hlavu bude na päť rokov priamo menovať minister a za svoj výber si ponesie aj zodpovednosť. Tak ako je to v niektorých kultúrne úspešných európskych štátoch. Na päť rokov aj preto, aby nám minister, ktorý sa mení minimálne v štvorročnom intervale, nemenil po nástupe úspešných riaditeľov len tak mírnix-dirnix a nahrádzal ich svojimi kamarátmi. Inak je dnešný minister odsúdený chodiť od dverí k dverám a prehovárať ochotných, aby sa prihlásili do druhého, tretieho, štvrtého tendra na GR tak, ako sme toho svedkami dnes v SND.

Cez to všetko treba ale jasne povedať, že odvolať GR SND bez toho, aby minister, prípadne rozhodujúce skupinky mali aspoň predstavu o osobe, ktorá by  ju nahradila, je konanie, ktoré je v príkrom rozpore nielen so všetkými manažérskymi pravidlami, ale aj ľudsky vrcholne nezodpovedné. A súhlasím so všetkými tými, ktorí upozorňujú, že takáto personálna politika odsudzuje naše národné kultúrne inštitúcie na živorenie.

Skrátka, na námestí SNP sedí „wanna be" minister kultúry. Škoda.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

NAKA zatkla Mariana Kočnera

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

PLUS

Kto je naozaj Marián Kočner

Obsadil televíziu Markíza, zmenky za desiatky miliónov, spor o Glance House. Voláme ho kontroverzný podnikateľ.


Už ste čítali?