Klaniam sa ponížene, pán minister kultúry....

Autor: Magdaléna Vášáryová | 23.2.2010 o 14:10 | Karma článku: 17,91 | Prečítané:  4011x

Predseda vlády si sadol pred kamery s nie veľmi nadšeným ministrom kultúry, aby zhodnotil jeho štvorročné pôsobenie na národa roli kultúrnej. Sedela som pri obrazovke ako prikovaná a nakoniec som si uvedomila, aká som ja len nevďačná. Tu medzi nami žije, pohybuje sa a do roztrhania tela pracuje minister kultúry SR a my si to ani za mak nevážime. Najlepší človek, ktorého slovenská kultúra splodila, skutočný krstný otec nevyčísliteľného množstva projektov – už neviem, čo viac by som mohla napísať, aby som sa zapáčila a ja len kritiku, kritiku zo všetkých strán. Tak si idem vstúpiť do svedomia, priatelia:

Jediný väčší projekt, ktorý za štyri roky vyplodilo ministerstvo pod ministrovým vedením je Audiovizuálny fond. Digitálny predsa našiel na stole skoro hotový – nebudem radšej písať o tom, že jeho politické uplatňovanie skončilo na stole Komisie EÚ – veď tam sedia samí modrí nepriaznivci. Zato Audiovizuálny fond mnohých potešil, nepochybne. Reklamný balík STV à 600 mln. SK si rozdeľujú Markíza a Jojka. Len nepriaznivci môžu poukazovať na to, že umožnil ešte viacej rozvrátiť financie Slovenskej televízie a za to mu súkromní vlastníci sľúbili, že nebudú do Smeru vŕtať a prihodia  slovenským filmárom odrobinku zo svojich ziskov do Fondu. Aj za to si Fond zriadil riaditeľa, sekretariát, veľké množstvo komisií, mnoho platených funkcií tak, aby sa zodpovednosť za kvalitu projektov čo najviac rozložila. (Mimochodom, Rada fondu si na prvom zasadaní hneď odhlasovala výnimku z & 20 odst.4 zákona č. 516/2008 Z.z., aby nemuseli dobre ovládať angličtinu, lebo veď na svojich cestách po filmových festivaloch môžu aj mlčať, prípadne prehodiť yes, yes podľa vzoru pána poslanca Zalu. Ministrovi ľudia v Rade hlasovali za.) Predseda vlády nevďačne nespomenul niekoľko iných novielok zákonov o pár stranách, ktoré ničomu nepomohli ani nič nevyriešili, ale to je jeho chyba.

 

Zato mimoriadny čas venoval predseda vlády najdôležitejšej aktivite ministra kultúry – zviditeľňovaniu Slovenska v zahraničí. Taká novela Tlačového zákona (čo predpokladalo prepísanie niekoľkých číslic pokút smerom hore a dodanie paragrafu o práve na odpoveď) je priam ukážkovým príkladom, ako dostať Slovensko na predné stránky európskych novín a popredné miesto v šifrových diplomatických telegramoch, ktoré ležali na stoloch predsedov vlád krajín EU, Kanady a USA. Komu sa z tejto vlády ešte podarilo tak efektívne prezentovať Slovensko? Nečudo, že mu predseda vlády okamžite prisúdil veľmi dôležitú funkciu ministra cestovného ruchu.

 

Ale pánu ministrovi to nestačilo, dopísal do SNS-áckeho zákona o štátnom jazyku z roku 1995 ďalšie väčšie číslice pokút a pár viet a s touto skromne obnovenou novelou prekonal aj Tlačový zákon, ktorý zatiaľ leží na Ústavnom súde a jeho osud je vo hviezdach. 

Kritické hlasy neustále zaznievali a zaznievajú, že pán minister je zodpovedný aj za dlhy a katastrofálnu úroveň STV a on sa predsa tak snažil. Predložil nám do parlamentu zástrčkový zákon, ale nemôže za to, že úradníci ministerstva nevedia dobre počítať. Len naivný človek môže predpokladať, že na MK SR pracujú špičkoví matematici. A kto pracuje na Ministerstve financií?

 

A teraz k mojej i ministrovej srdcovej záležitosti. Predseda vlády cudne o nej mlčal. Priznávam sa, že som bojovala proti megalomanskej stavbe novej televízie na chrbte SND vyše dvoch rokov. Ale pán minister sa ma nezľakol, nakoniec odvážne predložil jednu vetu nového zákona do Parlamentu a priznávam sa, že aj ja som sa pričinila o to, že spadla zo stola. A budem sa pred občanmi zodpovedať z toho, že do roku  2037 nebudú nemenovanému slovenskému boháčovi prispievať slušnými peniazmi, aby sa cítil šťastný a docenený.

 

Škoda, že sa predseda vlády nespýtal ministra na vyhodnotenie účinnosti centrálneho obstarávania printových služieb pre naše národné inštitúcie. Prečo dnes platia za ne o 100% viac, ako keď si ich zabezpečovali mimo Generálnej riaditeľky MK SR Hildy Gajdošovej. O tom si už čvirikajú aj vrabce na streche, ale na Úrad vlády to zrejme ešte nedošlo.  

 

Čo ešte dodať k tomuto úžasnému obrazu budúceho ministra cestovného ruchu, ktorý bude mať kultúru v ľavom zadnom. Zase sa pristihujem pri nespravodlivom hodnotení, lebo veď  - protestuje slovenská kultúrna obec proti tomu, aby ministerstvo kultúry už nebolo suverénnym subjektom slovenských vlád? Nie, všetci mlčia. Prečo? Sú tri možnosti: 1. súhlasia s ministrom, aby vlastne zrušil Ministerstvo kultúry, 2. je im to jedno, 3. vedia lepšie než ja, že to aj tak bude nakoniec inak. Súhlasím s treťou možnosťou.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

NAKA zatkla Mariana Kočnera

Príkaz vydal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry.

PLUS

Kto je naozaj Marián Kočner

Obsadil televíziu Markíza, zmenky za desiatky miliónov, spor o Glance House. Voláme ho kontroverzný podnikateľ.


Už ste čítali?