Slovenská kultúra pod krídlami hazardu

Autor: Magdaléna Vášáryová | 26.1.2010 o 13:50 | Karma článku: 10,79 | Prečítané:  1938x

Nedohodol sa nakoniec Fico v Moskve s Putinom o tom, že premení Bratislavu na hazardné centrum? Zdá sa vám to uletené? Chcete vedieť, čo ma vedie k takejto úvahe? Prečítajte si tieto fakty:

Kým v Poľsku stráca premiér Tusk body kvôli viditeľnému lobingu kriminálneho podsvetia pri schvaľovaní „ustawy hazardowej“, teda zákona o hazarde, Putin sa už v júni 2007 rozhodol, že Moskva sa nebude viacej blyšťať farebne vysvietenými kasínami (často pripomínali náš prezidentský palác cez Vianoce, zrejme tam sme si brali vzor) a bude vyzerať ako ostatné hlavné mestá civilizovaných krajín. Myslíte si, že dnes – v roku 2010 - majitelia kasín a ich zákazníci sedia smutne doma? Ale kdeže. Ani poslanci nášho Smeru nemusia byť smutní, im sa totiž tie hráčske paláce veľmi páčili. Počúvala som ich rozhovory, keď sa vrátili zo služobného výletu do Ruska. Priam sa rozplývali nad okázalosťou  vysvietených priečelí na hlavných uliciach máťušky Moskvy. Je to ich predstava svetovosti a preto určite ako jeden odhlasujú legálnosť tisícov nových jednorukých banditov – veď národ sa im len poďakuje, že sa bude môcť zbaviť zbytočných peňazí. Hoci neviem, či Moskvu dobehneme s jej  tisíckou kasín a 14. tisícami herných salónov, teda viac ako v Las Vegas a Rene dohromady.

Putin v roku 2007 vyznačil štyri oblasti, kde kasína budú môcť oberať dôverčivých a slabých ľudí o rodinnú kasu. Mali byť v Kaliningrade (chudák Kant, ešte že sa toho nedožil), na Sibíri, v Krasnojarsku a na pacifickom pobreží (zrejme, aby tam chodili Japonci a Číňania). Chcel zabrániť aj hazardu na internete – veľa si toho chlapec nabral na plecia. Veď Rusi strovili v kasínach ročne 20 miliárd dolárov (zaujímavé, že štatistiku podávajú s americkej mene!). Skrátka, spomenul si na americký recept a rozhodol sa vytvoriť nové centrá hazardu ďaleko od nepevných a  na míňanie náchylných spoluobčanov. Ale to, čo fungovalo v USA, nikdy nebude fungovať v RF.  

Ako to ťaženie skončilo? Najprv sa po silných lobistických tlakoch dohodlo, že zákon bude platiť až o dva roky. Zrejme, aby sa kriminálnici mali čas prispôsobiť. Potom začali menšie salóny podplácať lokálnych vládcov, aby prižmúrili oko. O tom písala ešte Politkovská v „Novej gazete“ a dokazovala, ako primátori, gubernátori a tutti quanti sú zviazaní s hazardom a s kriminálnym podsvetím okolo. Dokonca uviedla, akým spôsobom sa na tom obohacuje primátor Moskvy Lužkov ( dodnes neviem, kto ju zastrelil). Ale nielen lobistické skupiny intenzívne pracovali, aj ministerstvo financií Ruska upozornilo na fakt, že nejaké peniaze z hazardu predsa len končili v rozpočte a zišli by sa aj v budúcnosti. Najvážnejším argumentom sa ukázal prepočet, že kým by sa hráči predrali na Sibír, už môžu hrať v Monte Carle. Nedalo sa nič robiť, Putin požiadal zakladateľa najväčšieho dúpäťa hazardu v Macao S. Adelsona, aby pomohol v Kalinigrade vytvoriť niečo podobné. A kde máte infraštruktúru a otvorené hranice? - spýtal sa pobavene Adelson a odišiel.

Nečudo, tak to končí v štáte, kde vládne korupcia. Kde zákony existujú, platia, ale nik sa podľa nich neriadi. Možno aspoň vznikne nejaké kasíno pri Soči, kvôli olympijským hrám – utešuje sa Putin. Ale najsmiešnejší je fakt, že jedno z najväčších kasín naozaj Moskvu opustilo a prenieslo sa do Bieloruska. Volá sa „Šangri La imeni Lukašenka“. Naozaj, môžete si to nájsť na internete, kde sa všetci tešia, že Lukašenko to urobil na zlosť Putinovi. Teraz on bude mať viacej dolárov v kešeni. A ostatné sa rýchlo zaregistrovali na Sejšelách, Bahamách, v Kostarike a kde ešte? – no predsa na Cypre. Cyperské firmy, to je aj u nás hit. Jediné kasíno, ktoré naozaj zmizlo, bolo to naproti Kremľu. Volalo sa Udarnik, čo v ruštine znamená Úderník, na môj dušu!.

Takže aký je výsledok boja Kremľa s jednorukými a ostatnými banditami doma? Regionálne centrá moci získali dodatočné a veľké peniaze. Treba viacej podplácať gubernátorov, policajtov, aj úradníkov. Zato sa v nelegálnom prostredí bude dať lepšie obchodovať s drogami.

Ak si myslíte, že má niekto hlavu v smútku, mýlite sa. Putin s Medvedevom sú chválení, že bojujú a chránia ruské rodiny a ich podriadení sú spokojní. Majú peniaze navyše, ktoré sa v kríze určite zídu. Žeby sa dohodli s našou mafiou na rozdelení ziskov z hazardného centra, ktoré chce Fico postaviť rovno v Bratislave? To budú mať ešte bližšie ako do Monte Carla. A banditi – stroje i ľudia – konečne dajú úžasný impulz nášmu cestovnému ruchu. A o cestovný ruch sa bude starať  - ako inak – minister kultúry. Veď hry to je kultúra, nie?

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Trenčín odmieta dať titul Banskej Bystrici na domácom ľade

Prenos môžete sledovať online s nami.

KOMENTÁRE

V Rusku začala výmena, nastupuje putinovská generácia

Putin chce ponúknuť generačnú výmenu ako náhradu za politickú zmenu.


Už ste čítali?