Predpoveď z hradného kopca

Autor: Magdaléna Vášáryová | 4.11.2009 o 13:08 | Karma článku: 7,98 | Prečítané:  1478x

Netvárme sa, že snahu ministra kultúry dostať pod osobnú kontrolu poriadny balík na digitalizáciu bohatstva našich národných pamäťových inštitúcií nesledujeme už dávno. A že už dávno neveríme v čistotu úmyslom Mareka Maďariča a že neobdivujeme šikovnosť jeho generálnej riaditeľky Hildy Gajdošovej pri zahmlievaní všetkých finančných prevodov, rozpočtov i tendrov, ktoré okolo nej idú.

Možno to bude pre niekoho prekvapujúce zistenie, ale naše národné kultúrne inštitúcie digitalizujú už dávno. Príkladom je Národná knižnica v Martine, ktorí nečakala na hojnosť štrukturálnych fondov, ale na záchranu svojho jedinečného archívu zohnala pozoruhodné zahraničné zdroje pred pár rokmi.

 

Ale digitalizovať si len tak mirnix-dirnix ďalej nebude!

Prečo nie? Lebo....taká znie odpoveď z MK SR.

 

M. Maďarič potrebuje dať pred veľkými voľbami zarobiť svojim.

Firmy i firmičky, ktoré sú už dopredu určenými víťazmi vypísaného tendra na MK SR, vstúpia do digitalizácie slovenského kultúrneho dedičstva nie preto, aby sme na konci mali zachránené naše pamiatky, ale preto, aby si zarobili. Ony totiž nemajú ani šajnu o tom, čo budú digitalizovať a aké budú priority. To vedia len pracovníci národných inštitúcií. Preto firmy i firmičky budú musieť lákať zamestnancov v Martine i Bratislave do svojich služieb – kým bude M.Maďarič pri moci. Bez nich totiž firmy i firmičky nebudú môcť ani predstierať odbornosť. Bude to také škrabanie sa ľavou rukou za pravým uchom.

Pýtate sa, prečo potom nedostanú naše národné pokladnice peniaze priamo? Aby ich pracovníci digitalizovali aj naďalej? Dobrá otázka. 

 

O čo teda ide? O peniaze bokom – to je jasné.

Ale rozhodnutie ministra kultúry znamená zároveň aj vyslovenie nedôvery nielen vedúcim, ale aj pracovníkom týchto inštitúcií. Na aké zmluvy, kým kontrolované a aké sumy budú lákaní? Aký rozvrat, podozrievanie i nechuť ďalej pokračovať v práci minister v inštitúciách chystá? Ako budú vyzerať na konci tohto veta naše národné inštitúcie?

 

Nuž ale, ak má digitalizácia vyzerať tak, ako centrálne obstarávanie MK SR, alebo kvalita digitalizácie, akú nám predvádza Ministerstvo vnútra v našich archívoch, kde je tiež uložená veľká časť nášho kultúrneho dedičstva, nemusíme sa vôbec báť, že by sme sa jedno ráno zobudili a budeme na špici medzi európskymi krajinami. Keby ste mali možnosť vidieť tie skenery a kopírky, s ktorými majú pracovať archivári pri digitalizovaní našich jedinečných kultúrnych pamiatok, najprv by ste sa smiali do popuku a potom naštvali ako ja.

 

Miki Dzurinda pred dvomi rokmi povedal: “...obávam sa, aby sa tých 400 000 miliárd korún z EÚ nezmenilo na brzdu a nie pomoc pre Slovenskú republiku.“ . Žeby okrem toho, že disponuje veľkou výdržou na rôzne typy behov, mal aj schopnosť Vedmy? Veď od Vedmy, som tu ja....:) Neveríte?

Predpovedala som, že zástrčkový zákon je zlý a nevyrieši financovanie verejnoprávnych médií? Áno. A čo povedal na moju veštbu Madarič? Že si to neviem spočítať.

Vyveštila som, že tlačový zákon bude hanbou Slovenska? Áno. Ale Madarič v pléne len pohoršene krútil hlavou.

Predvídala som, že jazykový zákon vzbúri celú Európu? Áno. A Maďarič tvrdil, že tomu nerozumiem.

Nuž dnes predpovedám, že peniaze na to najcennejšie čo máme – kultúrne dedičstvo – budú zneužité v rozsahu, ktorý sa bude rovnať najhoršej kauze Ficovej vlády.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

ONLINE: Trenčín odmieta dať titul Banskej Bystrici na domácom ľade

Prenos môžete sledovať online s nami.

KOMENTÁRE

V Rusku začala výmena, nastupuje putinovská generácia

Putin chce ponúknuť generačnú výmenu ako náhradu za politickú zmenu.


Už ste čítali?